• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
„Projekt nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0003212 pn. „Turystyka on-line” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice” w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia” w Programie INTERREG V – A Republika Czeska - Polska 2014 – 2020.”

Czeskie atrakcje turystyczne

Ścieżki rowerowe

Park z zamkiem w Szylerzowicach

W XVI wieku wybudowano pierwszy zamek renesansowy w Szylerzowicach (Šilheřovice po czesku). Zamek należał do panów z Wrbna, a wzmianka o nim pochodzi z dokumentu z 1609 roku. W 1787 roku zamek przeszedł na własność Johanna Friedricha von Eichendorffa. Na początku XIX wieku Eichendorff wzniósł nowy pałac w stylu trójskrzydłowego z kaplicą, przenosząc się tu z Tworkowa. Pałac był otoczony parkiem, w którym rosły dorodne drzewa ozdobne i owocowe. 

W ogrodzie znajdowało się kilka szklarni, w tym jedna, w której rosły nawet ananasy. Joseph von Eichendorff, poeta i brat właściciela, opisał w swojej korespondencji romantyczne spacery z wujostwem po parku, słuchając pieśni śpiewanych przez kuzynkę na gitarze. W 1844 r. pałac kupił żydowski bankier z Wiednia, baron Salomon Mayer von Rothschild, a jego rodzina uczyniła z pałacu miejsce towarzyskich spotkań.

Park z zamkiem w Szylerzowicach
Park z zamkiem w Szylerzowicach

Historia Pałacu.  W okolicach Szylerzowic znajduje się pałac, którego budowę rozpoczęto już w XVI wieku. W XVIII wieku budynek przeszedł w ręce Johanna Friedricha von Eichendorffa, który postanowił wybudować nowy pałac wraz z parkiem. W 1844 roku posiadłość została nabyta przez żydowskiego bankiera Salomona Mayera von Rothschilda, który zdecydował się na przeprowadzenie przebudowy w stylu neobarokowym. Na terenie parku powstały m.in. pałacyk myśliwski, restauracja, oranżeria, szklarnie, domki dozorców, mleczarnia oraz stajnia. Po II wojnie światowej park został zmniejszony do 86 hektarów, a w 1970 roku na jego terenie powstało pierwsze w krajach demokracji ludowej pole golfowe. W parku znajdują się liczne okazy dendroflory, w tym buk pospolity odmiany czerwonolistnej o obwodzie pnia 350 cm, sosny wejmutki, jałowce, dęby oraz buki o obwodach od 360 cm do 380 cm.

W parku pałacowym w Szylerzowicach nie ma zbyt wielu egzotycznych gatunków drzew, jednak wartość przyrodnicza tego miejsca tkwi w innych aspektach. Park zajmuje powierzchnię 98 hektarów i jest jednym z największych w Republice Czeskiej. Znajdziemy tu wiekowe drzewa, takie jak dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon jawor i buk pospolity. Wśród nich wyróżnia się cypryśnik błotny, Taxodium distichum (L.) Rich., którego naturalnym środowiskiem występowania są tereny zalewowe wzdłuż wybrzeży Atlantyku w Ameryce Północnej. Drzewo to może osiągać nawet 50 metrów wysokości. Z powodu bagien, w których rośnie, cypryśnik błotny może wykształcać specjalne korzenie zwane pneumatoforami, które służą mu do oddychania. Podobnie jak u modrzewia, igły cypryśnika opadają na zimę, a szyszki są kulistego kształtu o wielkości 2-3 cm. Dorodne egzemplarze cypryśnika wyróżniają się jasnozielonym kolorem igieł, które są miękkie w dotyku i prezentują się bardzo dekoracyjnie. Park w Szylerzowicach z pewnością należy do najpiękniejszych parków utrzymanych w stylu angielskim w Europie, łącząc opisane elementy architektury z naturalistyczną kompozycją.  

Rzadkie gatunki egzotycznych drzew można spotkać w Szylerzowickim pałacowym parku. Wśród nich wyróżniają się sosny wejmutki i choina kanadyjska, charakteryzujące się zimozielonymi igłami i koronami o malowniczym kształcie. W parku rośnie też jodła wspaniała, gatunek występujący naturalnie tylko w Górach Kaskadowych i Sierra Nevada w USA. Wśród liściastych drzew egzotycznych, które spotkamy w parku, są miłorząb dwuklapowy, platan klonolistny i tulipanowiec amerykański. Na terenie parku rosną imponujące drzewa, w tym tulipanowiec amerykański przy południowym skrzydle zamku, miłorząb dwuklapowy przy północnym skrzydle zamku, a także aleja platany klonolistne prowadząca do Pałacyku myśliwskiego. 

W Szylerzowickim parku pałacowym znajduje się unikalny egzemplarz buka pospolitego o nazwie Fagus sylvatica L. f. 'Laciniata'. Jest to odmiana, której liście charakteryzują się powcinanymi brzegami blaszki liściowej, co odróżnia ją od typowego buka. Choć ta odmiana jest niezwykła, to buk pospolity jest gatunkiem rodzimym dla parku. Oprócz tego, w parku rośnie także odmiana Fagus sylvatica L. f. 'Purpurea', którą wyróżniają purpurowe liście. Obok buka strzępolistego znajduje się oczko wodne, którego obramowanie tworzą jodły kaukaskie o ciemnym kolorze korony, Abies nordmanniana (Steven) Spach, które pochodzą z zachodniego Kaukazu i północno-wschodniej Anatolii.

Park pałacowy w Szylerzowicach jest wpisany do rejestru zabytków kultury Republiki Czeskiej i objęty ochroną prawną jako część sieci Natura 2000. Jest to związane z występowaniem w parku rzadkiego chrząszcza pachnicy dębowej, Osmoderma eremita, którego populacja jest zagrożona ze względu na specyficzny tryb życia. Ten owad zasiedla wyłącznie stare drzewa z dużymi dziuplami, a dorosłe osobniki rzadko opuszczają swoją dziuplę. Giną na skutek wycinania starych drzew, co prowadzi do zaniku populacji pachnicy. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym jest obecność zapachu piżma i charakterystycznych odchodów w ściółce dziupli.  

Kontakty: https://pohodavsilherovicich.cz/pl/kontakty/

Wirtualny spacer

Region turystyczny:

Šilheřovice, Czechy
Lokalizacja:
Na wsi
Kategoria:
Dziedzictwo kulturowe Republiki Czeskiej, Natura 2000.


 

Kontakt:

Tel.: +420 595 054 144
Tel. kom: +420 722 288 422

Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela
 8:00 - 16:00

Strona internetowa: https://pohodavsilherovicich.cz/pl

 

Wskazówki dojazdu:

 

Lokalizacja:

Zámecká 1,
747 15 Šilheřovice, Czechy
Recepcja:
Dolní 412,
Šilheřovice (Szylerzowice) 747 15

Atrakcje turystyczne - lokalizacja na mapie

Projekt nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0003212 pn. „Turystyka on-line”
„Projekt nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0003212 pn. „Turystyka on-line” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice” w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia” w Programie INTERREG V – A Republika Czeska - Polska 2014 – 2020.”
Herb Urzędu Gminy Krzyżanowice
Dane kontaktowe
Urząd Gminy Krzyżanowice
ul. Główna 5
47-450 Krzyżanowice
Kontakt
tel. (32) 419 40 35
fax. (32) 419 42 34
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia
  • Pn – Śr
    7.00 – 15.00
  • Czw
    8.00 – 17.00
  • Pt
    7.00 – 14.00

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zasteżone.

Projekt i realizacja. Strony WCAG dla instytucji - itee.pl