Kościół oraz parafia w Tworkowie, pierwotnie dedykowane św. Małgorzacie, pojawiają się po raz pierwszy w dokumentach z 1339 roku. Znajdują się również w rejestrze świętopietrza z 1447 roku, jako przynależne do archiprezbiteratu raciborskiego. Po pożarze w 1676 roku, obecna świątynia parafialna została wybudowana, a zapewne wtedy zmienił się również patron kościoła. Konsekracja miała miejsce w 1697 roku, z udziałem księdza biskupa Jana Brunettiego. Już w XVII wieku, na terenie parafii istniała drewniana kaplica św. Urbana, która uległa spaleniu w 1687 roku. W 1779 roku zbudowano nową kaplicę na tym samym miejscu, wykorzystując pierwotną drewnianą wieżę, którą w 1869 roku zastąpiono nową, murowaną wieżą.
Opis
Kaplica od początku pełniła rolę filialnej świątyni, w której grzebano także wiernych protestanckich oraz ofiary epidemii śmiertelnej choroby - cholery. W ostatnich latach dokonano gruntownej renowacji kaplicy, wymieniono więźbę dachu, pokrycie dachowe oraz wieżę dzwonową. Wykonano również wymianę tynków, izolację, a także konserwację ołtarza głównego wraz z całym wyposażeniem kaplicy. Przeprowadzono także renowację krzyża, który znajduje się w pobliżu kaplicy. Fundatorami renowacji krzyża byli Joseph i Marianna Wolnik.
Kościół filialny pw. św. Urbana jest częścią rzymskokatolickiej parafii pw. śś. Piotra i Pawła, znajdującej się w dekanacie Tworków, w diecezji opolskiej.
Kaplica / kościółek reprezentuje styl późnobarokowy i powstał pod koniec XVIII wieku, zachowując pierwotną wieżyczkę drewnianą z XVII wieku. W 1869 roku dobudowano do niego małą wieżyczkę. Prezbiterium kościoła jest jednoprzęsłowe i zamknięte ścianą prostą ze ściętymi narożami od wschodu. Na północy znajduje się zakrystia z lożą kolatorską na piętrze. Zdobi ją kartusz herbowy rodu Eichendorffów, którego jeden z przedstawicieli, Joseph von Eichendorff, był znanym poetą niemieckiego romantyzmu. Nawa główna kościoła jest dwuprzęsłowa i wzniesiona na planie kwadratu z ściętymi narożami przy prezbiterium.
Ołtarz w stylu rokokowym, pochodzący z końca XVIII wieku, zajmuje centralne miejsce we wnętrzu kościoła pw. św. Urbana. Obok niego znajduje się ambona, połączona z emporą loży kolatorskiej, również z końca XVIII wieku. Przy kościele grzebano mieszkańców Tworkowa wyznania protestanckiego oraz ofiary epidemii cholery. W pobliżu świątyni znajduje się kamienna grupa ukrzyżowania.
Obok kościoła filialnego, na terenie parafii warto odwiedzić kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła, który stanowi jedno z najważniejszych dzieł sakralnej sztuki barokowej na ziemi raciborskiej. Świątynia została wzniesiona w XVII wieku przez Jana Zellera z Opawy i jest jednonawowa, z jednoprzęsłowym prezbiterium, zamkniętym ścianą prostą i zakrystią od wschodu. Wieża kościelna ma kwadratową bryłę i posiada dwie przybudówki po bokach, stanowiące kruchty i klatki schodowe. Dobudowano ją do głównego korpusu świątyni w 1749 roku, a w 1948 roku została w znacznej części zatynkowana podczas odbudowy po zniszczeniach wojennych.
Największym skarbem tworkowskiego kościoła parafialnego jest unikalna ekspozycja jedenastu zdobionych trumien i sarkofagów miejscowych możnowładców z rodu Reiswitzów i Wilczek, pochodzących z połowy XVII wieku - którzy są prawdziwymi dziełami sztuki barokowej. Trumny te wykonane zostały z miedzi, cynku i ołowiu, a pokryte bogatą polichromią, często ze złoceniami. Ich dekoracja malarska i plastyczna w formie nakładanych elementów odlewanych jest prawdopodobnie dziełem lokalnych artystów z Opawy lub Raciborza. Po bokach trumien umieszczono niemieckojęzyczne cytaty z Pisma Świętego oraz daty i nazwiska pochowanych osób. Reiswitzowie musieli uzyskać zgodę cesarzy Ferdynanda III i Leopolda I na pochówek w katolickim kościele.
Parafia pw. śś. Piotra i Pawła w Tworkowie pełni ważną rolę w życiu religijnym tego regionu. Obiekt ten przyciąga turystów i miłośników sztuki sakralnej z całej Polski i Europy. Wspaniała architektura, piękne zdobienia i wyjątkowa ekspozycja trumien i sarkofagów sprawiają, że kościoły te są wartościowymi skarbami kultury i historii regionu.
Data i czas powstania
Kaplica św. Urbana, powstała w roku 1779, zastępując poprzednią drewnianą kapliczkę, która uległa zniszczeniu w 1687 roku.
Położenie obiektu
Kapliczka pw. św. Urbana jest położona na wzniesieniu, w odległości ok. 2 km na zachód od Tworkowa.
Dostępność
Zwiedzanie Kaplicy św. Urbana nie jest publicznie dostępne. W celu odwiedzenia świątyni należy skontaktować się z kancelarią parafialną kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Tworkowie.
Śląsk, Kraina Górnej Odry
Lokalizacja:
Na wsi
Kategoria:
Dziedzictwo kulturowe
Ul. Główna 19
47-451 Tworków
Gmina: Krzyżanowice
Powiat: raciborski
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zasteżone.
Projekt i realizacja. Strony WCAG dla instytucji - itee.pl